Reviews

15 comic books we’ll kick back with this summer

Ahh, yaz, bir süper kahramanın fantezisi çapraz olaylara döndüğünde. Ancak bu yazın çizgi romanlarında, süper kahramanların kötü adamlarla uğraşmasından çok daha fazlası var – ve sümüklü böcekler bile oldukça eğlenceli görünüyor!

Yazın ufkuna baktığımızda, internetin gözde karikatüristlerinin uzun zamandır beklenen dönüşünü, ilk kez kitap formatında toplanan muhteşem çizgi romanları, en sevdiğimiz yaratıcıların temiz yeni şeyler yaptığını, sevilen karakterlere yeni bir hayat verildiğini ve hatta , belki normal bir kongre sezonu gibi bir şey.

Polygon’un 2022 yazının en çok beklenen çizgi roman sürümleri için okumaya devam edin.


Parlama noktası ötesinde (3 Mayıs)

Batman (Thomas Wayne) çarpan dalgaların arasında ürkütücü bir şekilde kayaların üzerinde duruyor.  Arkasında bir şimşek var ve Flashpoint Beyond #1 (2022) kapağında Aquaman'in zıpkınını tutuyor.

Resim: Mitch Gerads/DC Comics

2022’nin yaz olması gerekiyordu FlaşDC’nin 2011’in uzun süredir devam eden, zaman çizelgesini sarsan uyarlaması Alevlenme noktası ana şirket Warner Bros. zamanlama sorunlarıyla karşı karşıya kalırken, DC Comics en azından yolda kaldı. Parlama noktası ötesinde şirketin 2011 yılına döner Alevlenme noktası Flash’ın, annesinin cinayetini önlemek için zamanda geriye giderek DC tarihini kökten değiştirdiği olay.

Tarafından yazılmıştır Alevlenme noktası Yazar Geoff Johns’un çalışmalarına katkıda bulunan birkaç sanatçıyla birlikte yer aldığı altı konuluk hikaye, Flashpoint’in Batman’i Thomas Wayne’in, ölüme mahkûm zaman çizelgesinin neden güya oyunun sonunda sıfırlandığının gizemini çözmesini konu alıyor. Alevlenme noktasıhala var.


Jura Ligi (10 Mayıs)

Batman, Süpermen ve Wonder Woman, Jurassic League #1 (2022) kapağında rad antropomorfik dinozorlar olarak.

Resim: Daniel Warren Johnson/DC Çizgi Romanları

Jura Ligi DC Evreninin kahramanlarının ve kötü adamlarının hepsinin antropomorfik dinozorlar olduğu bir dünya hakkında altı sayılık bir mini dizidir. Sokak Köpekbalıkları, Teenage Mutant Ninja Kaplumbağalar, İlkel Öfke, Genndy Tartakovsky’nin ilkelve James Groman’ın korkudan ilham alan heykelleri.

İçinde Batman bir allosaurus bir erkek gibi yürüyen ve ebeveynleri, bilinçli bir kişi tarafından gözünün önünde öldürülen sıradan Allosaurus’lardı. Dilophosaurus Jokerzard adında. Bundan daha fazla açıklamaya gerek duymamalısınız – belki de bunun Daniel Warren Johnson’ın zihninden olması dışında (Harika Kadın: Ölü Dünya) ve Juan Gedeon (Zehir, kıyamet devriyesi), bu kavramın kendi cüretkarlığı altında sönmesini önlemek için çok kesilmiş.


Sekiz Milyar Cin (11 Mayıs)

Bir insan kalabalığı, Eight Billion Genies #1 (2022) dergisinin kapağında havada yüzen küçük bir karikatür figürüne korku, şok ve sevinç ifadeleriyle bakıyor.

Resim: Ryan Browne/Görüntü Çizgi Romanları

Tek cümle devam ediyor Sekiz Milyar Cinyazar Charles Soule’den (She-Hulkbirçok Star Wars çizgi romanı) ve sanatçı Ryan Browne (Küfürlü sözler) şöyledir: Dünya gezegenindeki sekiz milyar insanın her biri kendi kişisel cinini ve bir dileğini aldığında, kaos ortaya çıkar.

Fakat iki cümle perdesi, hikayenin aslında her şey olduğunda bir barda kapana kısılmış bir grup insan ve sekiz sayı için dünyanın sonraki sekiz saniye, sekiz dakika, sekiz saat vb. içinde nasıl geliştiği hakkında olduğunu söylerdi. Biz ayarlayacağız.


Bu Yerden Nefret Ediyorum (18 Mayıs)

Ön planda iki kadın omuzlarının üzerinden endişeyle bakarken, arka planda büyük bir boynuzlu figür, I Hate This Place #1 (2022) kapağındaki bir evin üzerinde ürkütücü bir şekilde beliriyor.

Resim: Artyom Topilin/Image Comics

korku/komedi dizisi Bu Yerden Nefret Ediyorum (vakti zamanında Siktir et burayı) son derece komik yazar Kyle Starks’ın kaleminden geliyor (Tetikleyici Keaton’ın Altı Yardımcısı) ve sanatçı Artyom Topilin ve kesinlikle perili bir çiftlik evini miras alan queer bir çifti takip ediyor. Starks’ın önceki çalışmasının yarısı kadar komik olsa bile, yine de bana sayı başına birden fazla yüksek sesli HA verecektir.


karanlık kriz (7 Haziran)

DC Universe'nin genç ve yaşlı kötü adamları ve kahramanları, Dark Crisis #1 (2022)'nin geniş kapağında çarpıcı bir şekilde poz veriyor.

Resim: Daniel Sampere/DC Comics

“Karanlık Kriz” kulağa gerçek bir başlık değil, DC Comics olayının bir parodisi gibi gelebilir ve tüm Justice League’in ölümüyle başladığını fark ettiğinizde, saçma noktanın altını çizebilir. Ancak Adalet Ligi yazar Joshua Williams yüksek bir hedef belirledi: Bir “kriz olayı” hakkında DC’nin kriz olaylarının geçmişi ve ortamın kahramanlarının hayatlarını nasıl çarpıttıkları. Büyük bir ölümle tanımlanan bir çizgi roman olayı, ama bu hakkında süper kahramanların, insanların ölümden rutin olarak döndüğü bir dünyada yaşamayı nasıl hesaba kattığı. Etkinliğin ilk sayısı 7 Haziran’da çıkacak ve biz de onu yakından izleyeceğiz.


Yıkama Günü Günlükleri (14 Haziran)

Farklı saç stillerine sahip dört Siyah kadın, Wash Day Diaries'in (2022) kapağında arkadaş olarak bir araya geliyor.

Resim: Robyn Smith/Kronik Kitaplar

2022 çizgi roman önizlememizde Rosie Knight şunları söyledi:

“Jamila Rowser ve Robyn Smith ödüllü mini çizgi romanlarını genişletiyor Yıkama Günü Chronicle Books’tan bu güzel çizgi romanda. Kim, Tanisha, Davene ve Cookie en iyi arkadaşlardır ve Yıkama Günü Günlükleri onları Bronx’taki günlük yaşamları boyunca birbirine bağlı beş kısa öykü üzerinden takip ediyor. Smith’in büyüleyici ve davetkar sanatı, eski ve yeni çizgi roman okuyucularını, çizgi romanın en güçlü yaratıcı ekiplerinden biri olarak Rowser ve Smith ikilisini güçlendiren Siyahların neşesi ve kardeşliğinin bu neşeli ve dokunaklı kutlamasında kendilerini kaybetmeye davet ediyor.”


Açık Deniz Yıldırım (Haziran 21)

Offshore Lightning (2022) kapağında cüppeli bir kişi bir teknede oturuyor.

Resim: Nazuna Saito

Açık Deniz Yıldırım manga kariyeri orta yaşına kadar gerçekten başlamamış olan Nazuna Saito’nun ilk büyük Batılı sürümü. Drawn & Quarterly, hem Saito’nun erken dönem çalışmalarını hem de yaşlanma ve ölüm konularıyla boğuşan iki yeni romanını ilk kez İngilizce olarak sunuyor.


Clementine (22 Haziran)

Clementine, The Walking Dead: Clementine (2022) dergisinin kapağında bir zombi kıyametindeki itibarlı genç kız.

Resim: Tillie Walden/Image Comics

2022 çizgi roman önizlememizde Rosie Knight şunları söyledi:

“Telltale Games’in yıldızını getirmek Yaşayan ölü çizgi roman franchise’ı kolay bir başarı değil. Şans eseri, Skybound ile başlayan bu YA üçlemesi için mümkün olan en ilginç ve heyecan verici seçimlerden birini yaptı. Clementine: Birinci Kitap. Ödüllü bir karikatürist ve yaşayan en iyi çizgi roman sanatçılarından biri olan Tillie Walden’ı askere alarak, Clementine zombilerle dolu manzarayı geçerken ve Walker’sız bir yerleşim oluşturmaya çalışan bir grup genç bulurken itibari kahramana odaklanır. Walden’ın üstün olduğu, duygu yüklü bilimkurgu türünden birine benziyor.”


Cehennem Ateşi Gala 2022 (29 Haziran)

Cyclops ve Emma Frost, X-Men: Hellfire Gala #1 (2022)'nin kapağında yüksek moda pozları veriyor.  Arkalarında Wolverine (Laura Kinney), Magik ve Synch de poz veriyor.

Resim: Russell Dauterman/Marvel Comics

Geçen yıl söz verildiği gibi, Hellfire Gala, artık herhangi bir mutant olan her mutantın harika bir moda görünümü aldığı ve Marvel evreninin geri kalanıyla uğraştığı yıllık bir mutant etkinliğidir. Geçen yıl, gösteriler yeni bir X-Men ekibinin – bu yıl yine oluyor – ve ayrıca X-Men terraformed Mars’ın ortaya çıkmasıydı. Bunun üstesinden gelmek zor olacak, ancak X-Men bullpen’in deneyeceğine bahse girebilirsiniz.


#125 (5 Temmuz)

Kara Şövalye için yeni bir dönem: Yazar Chip Zdarsky, DC’nin en büyük unvanını, sanatçı Jorge Jiménez ve Batman’i adım adım ilerletmek için uzun vadeli bir planla yönetiyor. Bunu yaparken, Zdarsky, bu karakterlerden birinde harika olan yaratıcıların diğerine geçtiği ve suçluluk dolu bir sokak yazmakta gerçekten harika olmaya devam ettiği saygıdeğer Daredevil-to-Batman boru hattında ikinci adımı atıyor. çelik ilkeleri ile seviye kanunsuz. Zdarsky göz önüne alındığında gözüpek çok iyi, Batman’inin de temettü ödemesini bekleyebiliriz.


AXE: Kıyamet Günü (6 Temmuz)

X-Men, Avengers ve Eternals, AXE: Kıyamet Günü tanıtım sanatında donmuş bir ölü Göksel olan Yenilmezler Karargahı'nın önünde savaşa hazırlanıyor.

Resim: Dustin Weaver/Marvel Comics

Beğenmek karanlık krizMarvel’in balta çapraz geçiş – altyazılı Yargı Günü – süper kahraman tozlarında süper kahraman yolundaki en son giriş olarak çıkıyor. Avengers vs. X-Men’i hatırlıyor musun? Pekala bu, Avengers’a karşı X-Men’e karşı Eternals’a karşı Ebedileri *kontrol notları* getiriyor. Büyük esneme.

Fakat bekle! Yazar Kieron Gillen’in Krakoa’nın mutantları Dünya’nın baskın türü olarak kurma girişimlerini körüklemesi ile X-Men aslında birkaç on yıldır bu kadar sıcak olmamıştı. Ve Eternals, Gillen ve sanatçı Esad Ribic’in serisinde şimdiye kadar gördükleri en ilginç şey olabilir. Bu arada, Yenilmezler’deki Jason Aaron’ın kalemi altındaki insan kahramanlar, Ebedi tanrılardan birinin yenilenmiş cesedinin içinde cesurca yaşarken mutantların şaşkınlığına bakıyorlar.

Bu üç grubun aslında, yıldız yazarların onları yönlendirdiği ve çaprazlama ile birlikte, birbirleriyle sığır eti için olmayan sebepleri var. Başka bir deyişle: Gerçekten çok heyecanlıyız AXE: Kıyamet Günü.


San Diego Comic-Con (21-24 Temmuz)

San Diego Comic-Con atmosferi

Fotoğraf: Albert L. Ortega/Getty Images

Tamam, bu bir çizgi roman değil, ancak bu yaz (muhtemelen küresel felaket hariç) 2019’dan bu yana ilk kişisel San Diego Comic-Con’u işaret ediyor. Orada hangi şirketler olacak? Henüz bilinmeyen! Büyük ifşalar mı getirecekler yoksa şirketler, aşağıdakiler gibi kendi tescilli çevrimiçi etkinlikleriyle dalga yaratmaya alıştı mı? DC Fandom, Yıldız Savaşları Kutlamasıveya D23? Sadece zaman gösterecek! Ancak, çizgi roman endüstrisindeki ve ötesindeki birçok gözün ABD’nin en büyük hayran kongresinin yeni statükosunda olacağına bahse girebilirsiniz.


Supergirl: Yarının Kadını (26 Temmuz)

Supergirl, Supergirl: Woman of Tomorrow'un kapağında uzay görüntülerinin arka planına karşı kılıcını kaldırmış halde duruyor.

Resim: Bilquis Evely/DC Çizgi Romanları

Supergirl: Yarının Kadını etli uzay yolculuğunun harikaları boyunca güzelce çizilmiş, sıcak bir şekilde hazırlanmış, yürek burkan bir fantezi seyahat günlüğü. Supergirl, 21. doğum günü için tüm güçlerini tüketecek kırmızı bir yıldız bulmak için bir uzay gemisi kiralar, böylece bir bara gidip gerçekten sarhoş olabilir. Oradan, yıldızların ötesinde bir intikam arayışında olan bir çiftlik kızı olan geveze anlatıcımızın hayatına karışır. Sonuç, kayıp, intikam, kahramanlık, güç üzerine bir meditasyon ve aynı zamanda tüm konuyu toplu taşımaya harcayan bir hikaye.

Sanatçı Bilquis Evely ve renkçi Mat Lopes, sahip oldukları her şeyi sayfaya koydu ve bu yazarın görüşüne göre, yazar Tom King’in o zamandan beri yaptığı en iyi şey. Bay Mucize. Bu yaz, nihayet ilk kez tek bir kitapta toplandı.


Edge of Spider-Verse (3 Ağustos)

Araña, Spider-Man Noir ve Spider-Rex (Örümcek Adam renklerine sahip bir T. Rex), Edge of Spider-Verse #1 (2022) kapağında.

Resim: Josemaria Casanovas/Marvel Comics

Duvar tarayıcısından dört yıl sonra, yazar Dan Slott son bir yolculuk için Örümcek Adam dünyasına geri dönüyor, Örümcek Adam’ın çoklu evreninin vaat edilen “sonu”. Örümcek-Ayet Sonu.

Ama önce Son yenisi gelecek Örümcek-Ayet Kenarı, yaratıcılar için Spider-Gwen/Ghost Spider, Peni Parker ve Spider-Man Noir gibi ünlü karakterlerin tanıtıldığı şekilde yeni çok evrenli alternatif Spider-Mans çoklu evreni ekleme fırsatı. Night-Spider, Hunter-Spider ve Spider-Laird dahil olmak üzere yeni Spider-Persons, bu beş sayılı mini dizide raflardaki yerini alacak.


Ördekler: Petrol Kumlarında İki Yıl (13 Eylül)

Baret takan bir kadın, Ducks: Two Years in the Old Sands'in kapağında devasa bir inşaat makinesinin üzerinde duruyor ve okyanus uçurumlarına bakıyor.

Resim: Kate Beaton/Drawn & Quarterly

Dinle! bir serseriKate Beaton, 2018’de web çizgi romanından resmi olarak ayrıldığında bir zamanlar internetin en üretken, memetik ve hayran olunan karikatüristlerinden biriydi. Alberta’nın petrol kumu endüstrisinin sömürücü, uzak dünyası. Karikatürcünün takipçileri, on yıla yakın bir süredir deneyimleri hakkında daha uzun bir parçayı düşündüğünü bilecek ve sonunda bu fikirlerin uçuşa geçtiğini görmek heyecan verici.


See more

15 comic books we’ll kick back with this summer

Ahh, summer, when a superhero’s fancy turns to crossover events. But there’s much more to this summer’s comics than superheroes slugging it out with villains — and even the slugfests look pretty fun!
As we look across the horizon of summer, we can see the long-awaited return of internet-favorite cartoonists, brilliant comics collected in book format for the first time, our favorite creators doing neat new things, beloved characters given new life, and even, maybe, something like a normal convention season.
Read on for Polygon’s most anticipated comics releases of summer 2022.

Flashpoint Beyond (May 3)

Image: Mitch Gerads/DC Comics
2022 was supposed to be the summer of The Flash, the long-gestating, timeline-shattering adaptation of DC’s 2011 Flashpoint storyline, and while parent company Warner Bros. was hit by scheduling problems, DC Comics at least stayed on track. Flashpoint Beyond returns to the company’s 2011 Flashpoint event, in which the Flash radically altered DC history by traveling back in time to prevent his mother’s murder.
Written by Flashpoint writer Geoff Johns with several artists contributing work, the six-issue story follows Thomas Wayne, the Batman of Flashpoint, as he solves the mystery of why his doomed timeline, supposedly reset at the end of Flashpoint, still exists.

Jurassic League (May 10)

Image: Daniel Warren Johnson/DC Comics
Jurassic League is a six-issue miniseries about a world where the heroes and villains of the DC Universe are all anthropomorphic dinosaurs, inspired by Street Sharks, The Teenage Mutant Ninja Turtles, Primal Rage, Genndy Tartakovsky’s Primal, and the horror-inspired sculptures of James Groman.
In it, Batman is an Allosaurus who walks like a man, and whose parents were regular Allosauruses who were murdered in front of him by a sentient Dilophosaurus named Jokerzard. You should require no more explanation than this — except perhaps that it’s from the minds of Daniel Warren Johnson (Wonder Woman: Dead Earth) and Juan Gedeon (Venom, Doom Patrol), who are very cut out to keep this concept from deflating under its own bombast.

Eight Billion Genies (May 11)

Image: Ryan Browne/Image Comics
The one sentence pitch on Eight Billion Genies, from writer Charles Soule (She-Hulk, many Star Wars comics) and artist Ryan Browne (Curse Words) is: When every one of the eight billion humans on planet earth gets their own personal genie and one wish, chaos ensues.
But the two sentence pitch would say that the story is actually about a group of people trapped in a bar when it all happens, and how the earth evolves over the next eight seconds, eight minutes, eight hours, etc… for eight issues. We’ll be tuning in.

I Hate This Place (May 18)

Image: Artyom Topilin/Image Comics
The horror/comedy series I Hate This Place (formerly Fuck This Place) comes from the pen of extremely hilarious writer Kyle Starks (Six Sidekicks of Trigger Keaton) and artist Artyom Topilin, and follows a queer couple who have inherited an absolutely haunted farmhouse. If it’s half as funny as Starks’ previous work it will still give me multiple out-loud HAs per issue.

Dark Crisis (June 7)

Image: Daniel Sampere/DC Comics
“Dark Crisis” might sound like a parody of a DC Comics event, not a real title, and when you realize that it begins with the deaths of the entire Justice League, it might simply underscore the absurd point. But Justice League writer Joshua Williams has set a lofty goal: A “crisis event” that’s about DC’s history of crisis events, and how they’ve warped the lives of the setting’s heroes. A comic book event defined by a huge death, but that is about how superheroes reckon with living in a world where people come back from death as a routine. The event’s first issue drops on June 7, and we’ll be keeping an eye on it.

Wash Day Diaries (June 14)

Image: Robyn Smith/Chronicle Books
Said Rosie Knight in our 2022 comics preview:
“Jamila Rowser and Robyn Smith expand on their award winning minicomic Wash Day in this beautiful graphic novel from Chronicle Books. Kim, Tanisha, Davene, and Cookie are best friends and Wash Day Diaries follows them through their daily life in the Bronx over five interconnected short stories. Smith’s charming and inviting art invites comic book readers old and new to lose themself in this joyful and touching celebration of Black joy and sisterhood that cements the duo of Rowser and Smith as one of comics most powerful creative teams.”

Offshore Lightning (June 21)

Image: Nazuna Saito
Offshore Lightning is the first major Western release from Nazuna Saito, whose manga career didn’t truly take off until well into her middle age. Drawn & Quarterly presents both Saito’s early work and two more recent novellas grappling with subjects of aging and death, in English for the first time.

Clementine (June 22)

Image: Tillie Walden/Image Comics
Said Rosie Knight in our 2022 comics preview:
“Bringing the star of the Telltale Games Walking Dead franchise to comics is no easy feat. Luckily, Skybound made one of the most interesting and exciting choices possible for this YA trilogy that begins with Clementine: Book One. Enlisting Tillie Walden, an award-winning cartoonist and one of the best working comics artists alive, Clementine centers on the titular hero as she traverses the zombie-filled landscape and finds a group of teenagers trying to create a Walker-free settlement. It sounds like the kind of emotionally driven sci-fi that Walden excels at.”

The Hellfire Gala 2022 (June 29)

Image: Russell Dauterman/Marvel Comics
As promised last year, the Hellfire Gala is now an annual mutant event, where everymutant who’s anymutant gets a dope couture look and hobnobs it with the rest of the Marvel universe. Last year, the showstoppers were the reveal of a new team of X-Men — happening again this year — and also the X-Men terraformed Mars. It’ll be hard to top that, but you can bet the X-Men bullpen is going to try.

Batman #125 (July 5)

It’s a new era for the Dark Knight: Writer Chip Zdarsky takes the helm of DC’s biggest title, with artist Jorge Jiménez and a long-term plan to put Batman through his paces. In doing so, Zdarsky is taking the second step on the venerable Daredevil-to-Batman pipeline, in which creators who are great at one of those characters move on to the other and continue to be really great at writing a guilt-ridden street-level vigilante with principles of steel. Considering that Zdarsky’s Daredevil is very good, we can expect his Batman to pay dividends as well.

A.X.E.: Judgment Day (July 6)

Image: Dustin Weaver/Marvel Comics
Like Dark Crisis, Marvel’s A.X.E crossover — subtitled Judgment Day — comes off as the latest entry in the well-trod path of superhero on superhero dustups. You remember Avengers vs. X-Men? Well this brings in *checks notes* the Eternals, to make it Avengers vs. X-Men vs. Eternals. Huge yawn.
But wait! The X-Men actually haven’t been this hot in a couple of decades, with writer Kieron Gillen fueling Krakoa’s attempts to establish mutants as Earth’s dominant species. And the Eternals might actually be the most interesting they’ve ever been in Gillen and artist Esad Ribic’s series. Meanwhile, the human heroes on the Avengers, under the pen of Jason Aaron, are looking at the mutants askance even as they boldly live inside the refurbished corpse of one of the Eternals gods.
These three groups actually have non-contrived reasons to beef with each other, with stellar writers driving them and the crossover. In other words: We’re genuinely enthused about A.X.E.: Judgment Day.
San Diego Comic-Con (July 21-24)

Photo: Albert L. Ortega/Getty Images
OK, so it’s not a comic, but this summer (barring global catastrophe, presumably) marks the first in-person San Diego Comic-Con since 2019. What companies will be there? As yet unknown! Will they bring big reveals, or have corporations gotten accustomed to making waves with their own proprietary online events like DC Fandome, Star Wars Celebration, or D23? Only time will tell! But you can bet that many eyes in the comics industry and beyond will be on the new status quo of the U.S.’s largest fan convention.

Supergirl: Woman of Tomorrow (July 26)

Image: Bilquis Evely/DC Comics
Supergirl: Woman of Tomorrow is simply a beautifully drawn, warmly crafted, heart-wrenching fantasy travelogue through the wonders of pulpy space travel. For her 21st birthday, Supergirl rents a spaceship to find a red star to sap her of all her powers, so that she can go to a bar and actually get drunk. From there, she becomes embroiled in the life of our loquacious narrator, a farm girl on a revenge quest across the stars. The end result is a meditation on loss, revenge, heroism, power, and also a story that spends on entire issue on public transit.
Artist Bilquis Evely and colorist Mat Lopes put everything they have on the page, and in this writer’s opinion, it’s the best thing writer Tom King has done since Mister Miracle. This summer, it’s finally collected in a single book for the first time.
Edge of Spider-Verse (Aug. 3)

Image: Josemaria Casanovas/Marvel Comics
After four years away from the wall-crawler, writer Dan Slott is returning to the world of Spider-Man for one last ride, the promised “end” of Spider-Man’s multiverse, End of Spider-Verse.
But before End will come a new Edge of Spider-Verse, an opportunity for creators to add new multiversal alternate Spider-Mans multiverse in the same way that now famous characters like Spider-Gwen/Ghost Spider, Peni Parker, and Spider-Man Noir were introduced. New Spider-Persons, including Night-Spider, Hunter-Spider, and Spider-Laird, will hit shelves in this five-issue miniseries.

Ducks: Two Years in the Oil Sands (Sept. 13)

Image: Kate Beaton/Drawn & Quarterly
Hark! A Vagrant’s Kate Beaton was once one of the internet’s most prolific, memetic, and adored cartoonists when she officially stepped away from the webcomic in 2018. This fall Beaton returns with her first long-form graphic novel, a memoir of her time working in the exploitative, remote world of Alberta’s oil sand industry. Followers of the cartoonist will know she’s been contemplating a longer piece on her experiences for close to a decade, and it’s exciting to finally see those ideas take flight.

#comic #books #kick #summer

15 comic books we’ll kick back with this summer

Ahh, summer, when a superhero’s fancy turns to crossover events. But there’s much more to this summer’s comics than superheroes slugging it out with villains — and even the slugfests look pretty fun!
As we look across the horizon of summer, we can see the long-awaited return of internet-favorite cartoonists, brilliant comics collected in book format for the first time, our favorite creators doing neat new things, beloved characters given new life, and even, maybe, something like a normal convention season.
Read on for Polygon’s most anticipated comics releases of summer 2022.

Flashpoint Beyond (May 3)

Image: Mitch Gerads/DC Comics
2022 was supposed to be the summer of The Flash, the long-gestating, timeline-shattering adaptation of DC’s 2011 Flashpoint storyline, and while parent company Warner Bros. was hit by scheduling problems, DC Comics at least stayed on track. Flashpoint Beyond returns to the company’s 2011 Flashpoint event, in which the Flash radically altered DC history by traveling back in time to prevent his mother’s murder.
Written by Flashpoint writer Geoff Johns with several artists contributing work, the six-issue story follows Thomas Wayne, the Batman of Flashpoint, as he solves the mystery of why his doomed timeline, supposedly reset at the end of Flashpoint, still exists.

Jurassic League (May 10)

Image: Daniel Warren Johnson/DC Comics
Jurassic League is a six-issue miniseries about a world where the heroes and villains of the DC Universe are all anthropomorphic dinosaurs, inspired by Street Sharks, The Teenage Mutant Ninja Turtles, Primal Rage, Genndy Tartakovsky’s Primal, and the horror-inspired sculptures of James Groman.
In it, Batman is an Allosaurus who walks like a man, and whose parents were regular Allosauruses who were murdered in front of him by a sentient Dilophosaurus named Jokerzard. You should require no more explanation than this — except perhaps that it’s from the minds of Daniel Warren Johnson (Wonder Woman: Dead Earth) and Juan Gedeon (Venom, Doom Patrol), who are very cut out to keep this concept from deflating under its own bombast.

Eight Billion Genies (May 11)

Image: Ryan Browne/Image Comics
The one sentence pitch on Eight Billion Genies, from writer Charles Soule (She-Hulk, many Star Wars comics) and artist Ryan Browne (Curse Words) is: When every one of the eight billion humans on planet earth gets their own personal genie and one wish, chaos ensues.
But the two sentence pitch would say that the story is actually about a group of people trapped in a bar when it all happens, and how the earth evolves over the next eight seconds, eight minutes, eight hours, etc… for eight issues. We’ll be tuning in.

I Hate This Place (May 18)

Image: Artyom Topilin/Image Comics
The horror/comedy series I Hate This Place (formerly Fuck This Place) comes from the pen of extremely hilarious writer Kyle Starks (Six Sidekicks of Trigger Keaton) and artist Artyom Topilin, and follows a queer couple who have inherited an absolutely haunted farmhouse. If it’s half as funny as Starks’ previous work it will still give me multiple out-loud HAs per issue.

Dark Crisis (June 7)

Image: Daniel Sampere/DC Comics
“Dark Crisis” might sound like a parody of a DC Comics event, not a real title, and when you realize that it begins with the deaths of the entire Justice League, it might simply underscore the absurd point. But Justice League writer Joshua Williams has set a lofty goal: A “crisis event” that’s about DC’s history of crisis events, and how they’ve warped the lives of the setting’s heroes. A comic book event defined by a huge death, but that is about how superheroes reckon with living in a world where people come back from death as a routine. The event’s first issue drops on June 7, and we’ll be keeping an eye on it.

Wash Day Diaries (June 14)

Image: Robyn Smith/Chronicle Books
Said Rosie Knight in our 2022 comics preview:
“Jamila Rowser and Robyn Smith expand on their award winning minicomic Wash Day in this beautiful graphic novel from Chronicle Books. Kim, Tanisha, Davene, and Cookie are best friends and Wash Day Diaries follows them through their daily life in the Bronx over five interconnected short stories. Smith’s charming and inviting art invites comic book readers old and new to lose themself in this joyful and touching celebration of Black joy and sisterhood that cements the duo of Rowser and Smith as one of comics most powerful creative teams.”

Offshore Lightning (June 21)

Image: Nazuna Saito
Offshore Lightning is the first major Western release from Nazuna Saito, whose manga career didn’t truly take off until well into her middle age. Drawn & Quarterly presents both Saito’s early work and two more recent novellas grappling with subjects of aging and death, in English for the first time.

Clementine (June 22)

Image: Tillie Walden/Image Comics
Said Rosie Knight in our 2022 comics preview:
“Bringing the star of the Telltale Games Walking Dead franchise to comics is no easy feat. Luckily, Skybound made one of the most interesting and exciting choices possible for this YA trilogy that begins with Clementine: Book One. Enlisting Tillie Walden, an award-winning cartoonist and one of the best working comics artists alive, Clementine centers on the titular hero as she traverses the zombie-filled landscape and finds a group of teenagers trying to create a Walker-free settlement. It sounds like the kind of emotionally driven sci-fi that Walden excels at.”

The Hellfire Gala 2022 (June 29)

Image: Russell Dauterman/Marvel Comics
As promised last year, the Hellfire Gala is now an annual mutant event, where everymutant who’s anymutant gets a dope couture look and hobnobs it with the rest of the Marvel universe. Last year, the showstoppers were the reveal of a new team of X-Men — happening again this year — and also the X-Men terraformed Mars. It’ll be hard to top that, but you can bet the X-Men bullpen is going to try.

Batman #125 (July 5)

It’s a new era for the Dark Knight: Writer Chip Zdarsky takes the helm of DC’s biggest title, with artist Jorge Jiménez and a long-term plan to put Batman through his paces. In doing so, Zdarsky is taking the second step on the venerable Daredevil-to-Batman pipeline, in which creators who are great at one of those characters move on to the other and continue to be really great at writing a guilt-ridden street-level vigilante with principles of steel. Considering that Zdarsky’s Daredevil is very good, we can expect his Batman to pay dividends as well.

A.X.E.: Judgment Day (July 6)

Image: Dustin Weaver/Marvel Comics
Like Dark Crisis, Marvel’s A.X.E crossover — subtitled Judgment Day — comes off as the latest entry in the well-trod path of superhero on superhero dustups. You remember Avengers vs. X-Men? Well this brings in *checks notes* the Eternals, to make it Avengers vs. X-Men vs. Eternals. Huge yawn.
But wait! The X-Men actually haven’t been this hot in a couple of decades, with writer Kieron Gillen fueling Krakoa’s attempts to establish mutants as Earth’s dominant species. And the Eternals might actually be the most interesting they’ve ever been in Gillen and artist Esad Ribic’s series. Meanwhile, the human heroes on the Avengers, under the pen of Jason Aaron, are looking at the mutants askance even as they boldly live inside the refurbished corpse of one of the Eternals gods.
These three groups actually have non-contrived reasons to beef with each other, with stellar writers driving them and the crossover. In other words: We’re genuinely enthused about A.X.E.: Judgment Day.
San Diego Comic-Con (July 21-24)

Photo: Albert L. Ortega/Getty Images
OK, so it’s not a comic, but this summer (barring global catastrophe, presumably) marks the first in-person San Diego Comic-Con since 2019. What companies will be there? As yet unknown! Will they bring big reveals, or have corporations gotten accustomed to making waves with their own proprietary online events like DC Fandome, Star Wars Celebration, or D23? Only time will tell! But you can bet that many eyes in the comics industry and beyond will be on the new status quo of the U.S.’s largest fan convention.

Supergirl: Woman of Tomorrow (July 26)

Image: Bilquis Evely/DC Comics
Supergirl: Woman of Tomorrow is simply a beautifully drawn, warmly crafted, heart-wrenching fantasy travelogue through the wonders of pulpy space travel. For her 21st birthday, Supergirl rents a spaceship to find a red star to sap her of all her powers, so that she can go to a bar and actually get drunk. From there, she becomes embroiled in the life of our loquacious narrator, a farm girl on a revenge quest across the stars. The end result is a meditation on loss, revenge, heroism, power, and also a story that spends on entire issue on public transit.
Artist Bilquis Evely and colorist Mat Lopes put everything they have on the page, and in this writer’s opinion, it’s the best thing writer Tom King has done since Mister Miracle. This summer, it’s finally collected in a single book for the first time.
Edge of Spider-Verse (Aug. 3)

Image: Josemaria Casanovas/Marvel Comics
After four years away from the wall-crawler, writer Dan Slott is returning to the world of Spider-Man for one last ride, the promised “end” of Spider-Man’s multiverse, End of Spider-Verse.
But before End will come a new Edge of Spider-Verse, an opportunity for creators to add new multiversal alternate Spider-Mans multiverse in the same way that now famous characters like Spider-Gwen/Ghost Spider, Peni Parker, and Spider-Man Noir were introduced. New Spider-Persons, including Night-Spider, Hunter-Spider, and Spider-Laird, will hit shelves in this five-issue miniseries.

Ducks: Two Years in the Oil Sands (Sept. 13)

Image: Kate Beaton/Drawn & Quarterly
Hark! A Vagrant’s Kate Beaton was once one of the internet’s most prolific, memetic, and adored cartoonists when she officially stepped away from the webcomic in 2018. This fall Beaton returns with her first long-form graphic novel, a memoir of her time working in the exploitative, remote world of Alberta’s oil sand industry. Followers of the cartoonist will know she’s been contemplating a longer piece on her experiences for close to a decade, and it’s exciting to finally see those ideas take flight.

#comic #books #kick #summer


Synthetic: Ôn Thi HSG

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

Back to top button